Çorum Cup

Kurallar

1. GENEL İŞLEYİŞ


a. Çorum Cup, köy takımlarımızı internet üzerinde buluşturan ve onlara farklı rakiple keyifli maçlar yaptırarak bu maçlarında profesyonel bir atmosfer yaratan Çorum'un en Prestij'li halı saha ligidir. Bu hizmet sayesinde takımlar ücretsiz bir şekilde kolayca siteye üye olabilir ve farklı köyler ile maç yapabilirler.


b. Her takım lige 0 puanla başlar. Galibiyette 3 puan kazanıyorken, beraberlik aldığınızda 1 puan, mağlubiyette ise puan kaybetmezsiniz. 


c. Hiçbir takım başlangıç puanı olan 0 puanın altına düşmez. 


h. ÇorumCup belirtilen tarihleri değiştirme hakkını saklı tutar. Yapılmış / yapılacak değişiklikler derhal web sitesinde ilan edilir.


2. TAKIM İSİMLERİ


a. Takımlar Köy ismi veya özel bir takım ismi ile (Sponsor İsmi) vb. müracaat edebileceklerdir. Bu özel isim Türkçe bir kelime olmalıdır, ancak siyasi mesaj içeren, küfürlü, pornografik, hukuka ve ahlaka aykırı, kişi veya kurumları rencide edici, vb. takım isimleri konulamaz. Sıradan bir insanın azami ölçüde özen gerektirdiği halde yine de fark edemeyeceği şekilde konulan isimler sonucu kişi ve kurumlara gelecek zararlardan Çorum Gençlik Derneği sorumlu kabul edilmeyecektir. Olası bir zarar sonucu Çorum Gençlik Derneği zarara neden olmuş takıma karşı rücu hakkını saklı tutar.


b. Organizasyon komitesi uygun bulmadığı takım isimleri değiştirilir, aksi halde o takım ÇorumCup  müsabakalarında yer alamaz.


c. Sitedeki maçların güvenli, huzurlu ve centilmence geçmesi için kayıtlarda son kararı ÇorumCup Disiplin Kurulu verir. Takımların önceki turnuvalardan kayıtlı bulunan olumsuzlukları, centilmenlik dışı davranışları pürüzleri ve sorumsuzlukları nedeniyle son kayıt kararını Çorum Gençlik Derneği Merkez Disiplin Kurulu tayin eder. Disiplin kurulu tamamen organizasyondan bağımsız ana hakları elinde bulunduran şirket tarafından sağlanmaktadır.


d. Bir takım isminin bu maddenin a. bendinde sayılan özelliklere aykırılık oluşturduğu sonradan ortaya çıkarsa ilgili takıma ÇorumCup Disiplin Kurulu, takıma ismini değiştirmesi için 3 gün süre verir. Bu süre içerisinde takım ismini değiştirmezse derhal ligden ihraç edilir.


 


3. OYUNCU SAYISI VE NİTELİKLERİ


a. ÇorumCup'a 15 yaş üstündekiler katılabilir. Bu maddeye aykırılık oluşturacak şekilde, ÇorumCup Organizasyon Komitesi'ni aldatmaya yönelik davranışlar sonucu turnuvaya katılan oyuncularla ilgili olarak ÇorumCup Organizasyon Komitesi hiçbir sorumluluğu kabul etmez. Bu maddenin ihlali sonucunda hükmen mağlubiyet ve galibiyet kararı verilmez.


b. Oyuncular arasında cinsiyet ayrımı yoktur, takımlar kadrolarında bayan veya erkek oyuncu bulundurabilirler.


c. Bir takım, ÇorumCup resmi kadrosunda profesyonel kontratlı futbolcu bulunduramaz. Oyuncunun kadroda bulunabilmesi için kulübüyle olan kontratının bitişi / feshi ile oynamak istediği ÇorumCup Sezonunun başlangıç tarihi arasında en az 365 gün olması gerekir. Play-Offlarda misafir oyuncu oynatmak yasak olduğu için dolayısıyla play-offlarda profesyonel futbolcu da oynatılamaz.


d. Takım kadroları en fazla 16 oyuncudan oluşur. Maçlar 7'şerli takımlar halinde oynanacaktır. (Maçın oynandığı sahanın boyutuna göre takımlardaki oyuncu sayısı farklılık gösterebilir.


e. 3+3+10=16 kuralına göre, her takımın lig başlangıcından itibaren takımını sabitleyip, İlk maçına çıkmadan önce en az 7 kişilik, en çok 16 kişilik kadrosunu corumcup.com internet sitesinde oluşturmuş olmalıdır (Tüm oyuncuların TC Kimlik numaralarını sisteme girmiş şekilde üye olmaları gereklidir.) ve bu kadro sezon sonuna dek sabit kalır. (Transfer hakkı saklıdır.)  Her takım, rakibinin bu limiti aştığına dair rakibinin kimlik kontrolü yapılmasını saha koordinatöründen talep edebilme hakkına sahiptir.


f. Sezon içinde, takım kadroları, bu maddenin d bendinde anlatıldığı üzere takımın 1. maçının ardından sabitlenir.


g. Bir takım, maç içerisinde oyuncu değişikliği, sakatlık vs. nedenlerle oyuncu değişiklik sayısını 5’in üzerine çıkaramaz. Bir örnekle açıklamak gerekirse:


g.1. (7+5) kuralı ile ilgili itirazlar da tıpkı diğerleri gibi ÇorumCup Disiplin Kurulu'na 05525071919 numarasına whatsApp aracılığıyla 48 saat içinde iletilmelidir. Kuralın ihlali durumunda müsabaka oynanır. Müsabakayı oynayan takım kaptanlarından 48 saat içinde merkez disiplin kuruluna itiraz edilmesi halinde ihlali yapan takım hükmen mağlup sayılır. Müsabakada görülen kartlar geçerlidir.


h. Oyuncu değişikliği, taraftarlarının davranışları ve takım kadrolarının takibinden varsa (Teknik Direktörü yoksa Takım kaptanı) sorumludur. Dolayısıyla kaptanlar ÇorumCup kurallarını iyi bilmelidirler.


i. ÇorumCup’a katılan bütün takımların oyuncuları, futbol oynamaya elverişli olduklarını ve herhangi bir sağlık engeline sahip olmadıklarını açıkça kabul ve beyan eder. Sağlık problemi olduğu halde veya herhangi bir şekilde futbol oynamaya engel bir koşul sahibi kişilerin sağlık problemleri ile ilgili olarak ÇorumCup Organizasyon Komitesi hiçbir sorumluluğu kabul etmez.


j.Müsabakanın başlayabilmesi için her iki takımın minumum 5 oyuncu ile sahada hazır bulunması gerekir. Bir takımda kırmızı kart, sakatlık vb. durumlar nedeniyle sahada 5 oyuncudan az kişi kalırsa maç tatil edilir. Nihai karar disiplin kurulundadır.


k. ÇorumCup Ligi'nde yaş üst sınırı yoktur. 4. OYUNCULARIN GİYSİ VE GEREÇLERİ


a. ÇorumCup platformunda takımların sahaya forma ile gelme zorunluluğu yoktur. Ancak forması bulunmayan ÇorumCup Organizasyon Komitesi'nin sağladığı sırt numaralı halı saha yeleklerini (BİP) giymesi zorunludur. BİP giymemek için muhakkak sırt numarasına sahip formalar giyilmesi zorunludur. Hakemler ve Saha koordinatörlerinin sırt numaralarına göre gerekli disiplin ve teknik uygulamaları kolaylıkla gerçekleştirebilmesi açısından aynı renkte kıyafetler giymek yeterli değildir.


b. Maç öncesinde sahada ısınmak isteyen oyuncular formaları yok ise öncelikle Saha Koordinatörü'nden takım olarak yeleklerini tahsis etmelidirler. Yeleksiz oyuncular sahaya ısınmak için de olsa çıkamaz.


c. Oyuncular plastik tabanlı suni çim kramponu veya halı saha ayakkabısı ile mücadele edecektir. Karşılaşmanın hakemi, oyuncunun ayakkabısının sahadaki diğer oyuncuların sağlığına zarar verebileceği kanaatini getirdiği takdirde oyuncuyu oynatmamaya yetkilidir. 


d. Yaralanmalara neden olabilecek takıları takmak (gözlük, saat, yüzük, kolye, bileklik vs) yasaktır. Hakem, bu özellikte takı takan bir oyuncunun bu takıları çıkarmasını istemekte yetkilidir. (gözlük, saat, yüzük, kolye, bileklik vs) takılarını çıkarmadığı takdirde, Doğabilecek zararlardan Organizasyon komitesi sorumlu değildir.


e. Müsabakalar ÇorumCup Organizasyon Komitesi'nin sağlayacağı müsabaka toplarıyla oynanacaktır.


f. ÇorumCup takımları üstlerindeki giysi vb. gereçlerde, yanlarında getirdikleri pankartlarda hiçbir şekilde siyasi logolar ve yazılar bulunduramazlar. Taraftarları hiçbir şekilde siyasi tezahürat yapamazlar. Oyuncuların ve taraftarların ırkçı söylem ve imalarda bulunması yasaktır. Bu kurala uyulmaması durumunda ÇorumCup Merkez Disiplin Kurulu; puan cezası, men cezası, takım ve oyunculara ihraç cezası verebilir.


 

5. OYUNCU DEĞİŞİKLİĞİ


a. Bir maçta takımların 5 oyuncu değiştirme hakkı vardır. Oyuna girecek oyuncu, takım kaptanının değişiklik onayının ardından, sahanın giriş kapısının önüne gelerek değişeceği oyuncuyu belirtir ve oyuna girmek için hazır halde bekler. Oyunun uygun olduğu anda hakeminde gel işaretinden sonra çıkan oyuncu ile el teması kurduktan sonra değişiklik yapılır.


b. Hakemden izin alınmadan oyuncu değişikliği yapılamaz. Oyuncu değişikliği yapılması için önce hakemin izni, sonra da çıkan oyuncu ile giren oyuncunun kapı girişinde el teması yapması gerekmektedir.


c. Oyundan çıkan oyuncu oyuna tekrar dâhil olamaz. Yedek oyuncu hakemin izni olmadan sahaya girmesi durumunda hakem oyunu durdurur. Eğer hakem oyunu durdurmuşsa rakip takım lehine, oyunun durduğu sırada topun bulunduğu yerden bir endirekt serbest vuruş ile oyun yeniden başlatılır, kural ihlali yapan oyuncuya ihtar verilir.


d. Oyun içinde takımlar, hakemin iznini almak kaydı ile oyunun durduğu bir anda, kalecilerini oyunda olan herhangi başka bir oyuncuyla değiştirebilirler. Kaleci değişimi oyuncu değişikliği olarak sayılmaz ve 5 oyuncu değişikliği hakkından bir eksilmez.


e. Oyuncu değişikliği, oyunun hızını etkilemeyecek şekilde seri bir hızda yapılmalıdır. Oyuncu değişikliğini oyun hızını kasten düşürecek şekilde davranışta bulunan oyuncular hakem tarafından ihtarla cezalandırılır.


 

6. ÇORUM CUP GENEL FUTBOL KURALLARINDAN FARKLARI


a. Çorum Cup’da, ofsayt kuralları uygulanmaz. Taç kuralı uygulanır. Hakem, maç öncesi bu kuralın var olduğunu oyunculara belirtir. Taç atışı ayak ile yapılır.


b. Genel futbol kurallarının halı sahaya uyumu ve oyuncuların sağlığını ve bu organizasyonun keyif öğesini korumak amacıyla iki ceza arasında yorum gerektiren pozisyonlarda hakemlerin yorumu, daima ağır olan cezadan yana olacaktır.


c. Hakem, bir veya birkaç oyuncunun oyun içindeki disiplini bozabileceğine ve anlık bir sinirle oyundan ihraç olabilecek psikolojiye büründüğüne kanaat getirdiği durumda, hem sahadaki oyun disiplinini, hem de oyuncuyu/oyuncuları korumak amacıyla beyaz kartını çıkarır. Oyuncu/oyuncular bu kartın ardından saha koordinatörünün kontrolünde oyun alanı dışına çıkarak 5 dakika bekleyip, ardından hakemden izin alarak tekrar oyuna girer/ler.Beyaz kartın, sarı veya kırmızı kartla bir ilişkisi yoktur. Bu kart ceza değil, koruma unsurudur. Oyuncuya, sakinleşmesi ve oyundan ihraç olacak bir ihlal yapmaması için tanınan bir şanstır. Oyuncusu beyaz kart gören takımın eğer oyuncu değiştirme hakkı varsa beyaz kart gören oyuncu yerine yedek oyuncu girebilir. Bu değişiklik 5 oyuncu değiştirme hakkından düşmektedir.


Örnek: A takımı hiçbir oyuncu değişikliği yapmamıştır.  A takımı oyuncusu Hasan agresif hareketlerle oyunu germektedir. Hakem bu tavırların neticesinde sert bir hareket yapacağını öngörerek Hasan'a beyaz kart verir. Hasan 5 dakikalığına oyunu terk eder ve yerine Hüseyin girer. Takım bundan sonra 4 oyuncu değişikliği hakkına sahip olacaktır. Hüseyin ile 5 dakikalık ihraç süresi biten Hasan yer değiştirirse bu da oyuncu değişikliğinden düşülecek ve A takımının 3 oyuncu değişiklik hakkı kalacaktır.


d. Kale vuruşundan direkt rakip kaleye gol olur.


e. Kaleci degajından direk rakip kaleye gol olur.


f. Kaleciler eli ile attıkları topun kimseye değmeden rakip kaleye gol atması durumunda gol geçersiz sayılır ve rakip takım oyuna kale vuruşu ile başlar.


g. Başlama vuruşundan direk rakip kaleye bir gol yapılabilir.


h. Geri pas kuralı FIFA standartlarında uygulanır, kaleciler geri pasta topu elleriyle alamazlar.
7. HAKEMLER


a. Her maç, oyun kurallarını uygulamada tam yetkili olarak atanmış halı saha hakemleri tarafından yönetilir.


b. Hakemleri tayin etme yetkisi tamamıyla ÇorumCup Disiplin Kurulu'na aittir, takımların hakem seçme hakkı yoktur.


d. Eğer kanaatine göre, saha ışıklarının yetersiz olduğunu düşünürse, hakem oyunu durdurmaya yetkilidir. Işıklar oynamak için yeterli hale geldiğinde oyun kaldığı yerden devam eder. Aksi takdirde saha koordinatörü durumu tutanak altına alır ve maç ileriki bir tarihe ertelenir.


e. Eğer hakem herhangi sebepten dolayı geçici olarak oyunu yönetemeyecek hale gelirse, oyun saha koordinatörünün denetimi altında devam edebilir.


 

8. ÇORUM CUP DİSİPLİN KURULU


a. ÇorumCup Merkez Disiplin Kurulu ÇorumCup asayişinden sorumlu olup, ligin yargı organı özelliğini taşır, disiplin kararlarını alır. Haftanın iki günü toplanarak hafta boyu gelişen olayları değerlendirir. Toplantılarda aldığı kararları genelge olarak yayınlar.


b. ÇorumCup Merkez Disiplin Kurulu alınan kararları ilgili takım kaptanlarına veya oyunculara, corumcup.com internet sitesi üzerindeki Cezalar bölümünden duyurarak tebliğ etmiş sayılır.


c. ÇorumCup Merkez Disiplin Kurulu, kararlarında oyuncunun/takımın geçmiş maçlarındaki disiplin tutumunu da göz önüne alır.


d. ÇorumCup Ligi Merkez Disiplin Kurulu, maçta görülen kartlardan ve alınan cezalardan bağımsız olarak , KlassLig’deki keyif öğelerini tehdit ettiğine kanaat getirdiği takıma/oyuncuya ceza uygulayabilir.


d.1. Oyuncular sosyal medyada, ligin organizasyon komitesi veya görevlileri hakkında hakaret edemezler, fair-play dışı söylemde bulunamazlar. Bu kuralın ihlali durumunda kurul, takımından sorumlu olan kaptana, ihlali yapan oyuncuya men yada ihraç cezası ; takıma puan silme ve ihraç cezası verebilir.


e. (Her oyuncu takım fotoğraflarına girmek, ad-soyad vermek zorundadır.). Oyuncular maçlar süresince resmi kimliklerini yanında bulundurmak zorundadır. Maçlar sırasında rakiplerin çeşitli itirazlarına göre, saha koordinatörü tarafından gerekli görüldüğü takdirde kimlik kontrolü yapılabilir. Kontroller yapıldıktan sonra müsabaka devam eder. İtiraz süresi 48 saattir. İtirazı ilgili müsabakada oynayan takımların kaptanları yapabilir. Bu süre play-off maçlarında, müsabakanın oynandığı günün ertesi günü saat 12:00'ye kadardır.


f. ÇorumCup Disiplin Talimatnamesi'ndeki cezalandırma sistemi 3 derecede ele alınır. Buna göre;


f.1. Bir oyuncu tarafından, hakeme, saha koordinatörüne veya rakibe yapılan


1. dereceden Fair-Play dışı itirazlar/hakaretler 1 maçtan 3 maça kadar,


2. dereceden Fair-Play dışı itirazlar/hakaretler 4 maçtan 8 maça kadar,


3. dereceden Fair-Play dışı itirazlar/hakaretler, tükürme ve fiziki müdahale durumları ise 9 maçtan ihraca kadar cezaya tabidir.


f.2. Bir oyuncu tarafından, rakibine yapılan ve maç içinde ÇorumCup yetkilileri tarafından tespit edilen,


1. dereceden sert müdahale (sert iki müdahaleyle sarı kart, hafif sertçe arkadan müdahaleyle görülen kırmızı kart, vs.) nedeniyle 1 maçtan 3 maça kadar,


2. dereceden sert müdahale (amaç sakatlamak değil, ancak direkt sağlığı tehdit eden müdahale) 4 maçtan 9 maç kadar cezaya tabidir.


3. derece sert müdahale ( bilerek ve kasten yapılan müdahale ) 9 maçtan ihraca kadar cezaya tabidir.


g. ÇorumCup ’de bir maçın, herhangi bir oyuncunun hayati bir sakatlığı nedeniyle (hakem sakatlığın önemine onay vermelidir.) bir takımın sahadan çekilerek tatil edilmesi durumunda, son kararı ÇorumCup Disiplin Kurulu verir.


h. Hakemin oyuncu sağlığı nedeniyle gerekli gördüğü durumlar haricinde maçın tatil edilmesini beklemeden sahadan takım halinde çekilmenin cezası ise; hükmen mağlubiyettir.


i. ÇorumCup ‘de bir maçın disiplin/güvenlik gibi bir nedenle tatil edilmesi durumunda ise karar yetkisi tamamen ÇorumCup Merkez Disiplin Kurulu'ndadır. Kurul, olayları değerlendirerek maçın yeniden oynanmasına, kaldığı yerden devam etmesine, iki takımdan birinin hükmen galibiyetine, maçın o anki skoruyla tescil edilmesine, her iki takımın ihraç edilmesine veya takımlara puan cezası uygulamasına karar verebilir. Takım kaptanları takım ve taraftarlarından sorumludur. Taraftarlarının çıkardığı olaylarda takım kaptanları sorumluluğunu yerine getirmeyip çıkan olayları engellemeye gayret etmez yada tahrik ederse, kurul, takım kaptanına ve/ veya takımına; men veya ihraç cezası verebilir.


j. Maçın başlangıç saatinden 25 dakika sonra iki takımdan birinin 5 oyuncu ile sahada yer almaması halinde o takım, hükmen mağlup (3-0) ilan edilir ve o takım için maçına katılım göstermeyen ekip prosedürü uygulanır. Saat ile ilgili doğabilecek anlaşmazlıklarda Organizasyon Komitesi'nin tuttuğu "Resmi turnuva saati" geçerlidir.o. Maçı izleyen seyircilerin veya yedek oyuncuların hakem/saha koordinatörü izni olmadan sahaya girmeleri kesinlikle yasaktır. ÇorumCup Ligi'nde mücadele eden takımlar, kendilerini izlemeye gelen seyircilerinin de hal ve hareketlerinden sorumludur. Saha koordinatörü veya hakem raporuyla bir takımın taraftarı olduğuna kanaat getirilen kişinin saha koordinatörüne, hakeme, rakip oyuncuya veya taraftara karşı Fair-Play sınırını aşan tutumu veya maç sahasının belirtilen kurallarına uymaması halinde Disiplin Kurulu ilgili takıma puan cezasından ihraca kadar ceza verebilir.


p. ÇorumCup’da diskalifiye edilen takımın eski maçlarına dair herhangi bir yaptırım yoktur. Önceki maçlardaki skorlar ve alınan/verilen puanlar sabit kalır. Yalnızca puanı ne olursa olsun puan cetvelinin en alt sıralarında yer alırlar ve isimlerinin yanında “İhr.” yazılır.


r. Takımlar müsabakalarla ilgili her türlü itirazlarını müsabakadan en geç 48 saat sonra ÇorumCup Disiplin Kurulu'na, 05525071919 numarasına whatsApp yoluyla göndermelidir. Bu süreyi aşan itirazlar dikkate alınmaz. Play-off müsabakalarında bu süre müsabakanın oynandığı günün ertesi günü saat 17.00'ye kadardır. Bu süreyi aşan itirazlar dikkate alınmaz.


 


9. ÇORUMCUP  CEZALARININ UYGULANMASI


a. Cezada zaman aşımıb. ÇorumCup Merkez Disiplin Kurulu tarafından diskalifiye edilen bir takım, bir daha ÇorumCup‘da yer alamaz. Eğer takım diskalifiye olmuş fakat takım oyuncuları arasında ceza almayan ya da maç cezası almış olan oyuncular varsa cezasını doldurduktan sonra farklı takımda oynayabilir ve yeni takım kurabilir. Takımın diskalifiye olduğu kadroda bulunan bu oyuncuların kuracağı veya transfer olacağı takımlar, diskalifiye olan takımın adıyla aynı olamaz veya andıramaz. Bu konudaki nihai karar ÇorumCup Merkez Disiplin Kurulundadır. Örn; Kale spor diskalifiye olduysa, bu takımın oyuncuları FC Kale, Spor Kale, Kalesporlu, Kaletistis gibi benzer isimlere sahip takımları kuramaz veya transfer olamazlar.c. Rakip takımın müsabakaya gelmemesi nedeniyle gelen takım lehine hükmen galibiyet kararı verilen müsabakalarda, galip takımın kadrosunda bulunan cezalı oyuncuların cezalarından bir müsabaka ceza düşer.


d. ÇorumCup organizasyonlarında faal görev almakta olan personelin, herhangi bir ÇorumCup müsabakasında oynaması yasaktır. ÇorumCup personelinin bir müsabakada oynadığının saptanması durumunda, personelin oynadığı takıma hükmen mağlubiyet cezası uygulanır.


 


10. HALI SAHALARIN FİZİKİ ÖZELLİKLERİNDEN DOĞAN FARKLAR


a. Tüm halı sahalar:


a.1. Tüm halı sahaların yan çizgisinde bulunan tellere/yan duvara çarpan top hiçbir oyuncuya temas etmeksizin kaleye girerse gol geçersiz sayılacak ve oyun kale vuruşu ile başlayacaktır. (Bu kural taçsız oynanan sahalar için geçerlidir.)


a.2. Bu tip durumlar haricinde topun tellere/yan duvara çarpması durumunda oyun devam eder. (Bu kural taçsız oynanan sahalar için geçerlidir.)


a.3. Tel kenarında rakibe yapılan şarjların veya bir tarafın tel kenarında kalmasından dolayı dezavantajı bulunup sağlığının tehlikeye girdiği ikili mücadelelerde hakem yorumu daima cezaya yönelik olacaktır. (Faul, sarı kart, kırmızı kart)…Oyuncu telleri tutup kendine avantaj sağlarsa bu oyuncunun takımı aleyhine endirekt serbest vuruş verilir.


b. Açık/üstü fileyle kapalı Halı Saha'lar:


b.1. Açık/üstü fileyle kapalı Halı Saha'ların üzerinde bulunan fileye çarpan top hiçbir oyuncuya temas etmeksizin kaleye girerse gol sayılacak ve oyun kale vuruşu ile başlayacaktır.


b.2. Bu tip durumlar haricinde topun üst fileye çarpması durumunda oyun devam eder.


c. Açık/Üstü filesiz Halı Sahalar:


c.1. Bu halı sahalarda üstten çıkarak, oyun alanı dışına çıkan toplarda oyun; eğer top aut çizgisi iz düşümünden çıkmışsa aut atışıyla, eğer top yan çizgilerin iz düşümünden çıkmışsa topun çıktığı yerden topa en son hangi takım oyuncusu dokunmuş ise aleyhine endirekt serbest vuruşla başlar.d. Kapalı Halı Sahalar;


d.1. Kapalı halı sahaların üzeri geneli çelik yapı iskeletleri ile çevrilidir. Bu çelikten kemerlere top çarpıp yön değiştirdiği veya oyunun kaderine etki edebilecek şekilde oyuncuları yanılttığına hakemin kanaat getirmesi halinde, oyun hakem atışı ile başlayacaktır.


 


11. PLAY-OFF KURALLARI


a.1. Play-off maçlarında kadroda usulsüzlük yapan takım şampiyon olsa dahi ertesi gün kurallarımızda belirtilen itiraz süresi içerisinde (ertesi gün saat 12.00) şikayet geldiği takdirde, yapılan incelemeler doğrultusunda şikayet haklı bulunursa, usulsüzlük yapan takımın elde ettiği haklar (ödüller, şampiyonluklar) finalde kaybeden takıma iade edilecektir. 


a.2. Play-offlarda kadroda usulsüzlük yaptığı tespit edilen takımlar 1 sezon boyunca organizasyonlarımızdan men edilecektir. 


a.3. Play-offlar’da oynayan oyuncular tekmelik takmak zorundadırlar. Takmadıkları takdirde doğacak tüm zararlardan kendileri sorumludur.


a.4. Play-Off maçları taçlı sistemde oynanır. Taç atışları ayak kullanılır.


a.5. Play-Off ve lig sürecinde alınan cezalar, Oyuncu cezasını ilgili sezondaki lig ve play-off maçlarında çeker, ancak takım o sezon ligden ve play-offlardan elendi ise ceza yeni yeni sezona devretmez. 


15. ÖDÜLLER


a. Çorum Cup Futbol Turnuvasına katılan ekiplerin, ulaşım ve transfer masrafları kendilerine aittir. 


b.  İstanbul Finallerini kazanan ekip, ÇorumCup İstanbul Şampiyonu olarak "Çorum'un En KLASS Halı Saha Takımı" sıfatını alır. 


c. ÇorumCup‘da ödül kazanan takımların, bu ödülleri başka bir takıma devretme hakları yoktur. 16. ORGANİZASYON SORUMLULUKLARI


a. ÇorumCup ile ilgili her türlü konuda karar yetkisi Çorum Gençlik Derneği’ne aittir.


b. Çorum Gençlik Derneği’nin, ÇorumCup ile ilgili her türlü değişikliği yapma hakkı saklıdır.


c. ÇorumCup‘a katılan tüm takımlar kuralları ve detayları okuyup kabul etmiş sayılır.


d. Organizasyon komitesi gerekli gördüğü takdirde turnuvanın yapılacağı tesisleri, belirlenmiş maç yeri, tarih ve saatlerini önceden haber vermeksizin değiştirebilir. Böyle bir durumda katılımcı takımlar mümkün olan en kısa sürede bilgilendirilecektir.


e. Organizasyona katılan tüm takımlar ulaşım konusunda kendileri sorumludurlar.


f. Organizasyon komitesi, açıklanan ödüllerde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.


g. Organizasyonla ilgili haberler, duyurular, maç sonuçları, maç programları gibi bilgiler www.corumcup.com'da yayınlanacaktır. Bu, taahhüt edilen bir hizmet değildir ve yayınlanmaması durumunda organizasyon komitesi sorumluluk kabul etmez.


h. www.corumcup.com'da yayınlanan bilgileri takip etmek takımların kendi sorumluluğundadır ve takip etmemelerinden doğacak zararlardan organizasyon komitesi sorumlu tutulamaz. Herhangi bir oyuncunun sakatlık , hastalık ,  ölüm vb. durumlarda organizasyon sorumlu tutulamaz.


i. ÇorumCup Merkez Disiplin Kurulu tarafından kurallara aykırı davrandığı gerekçesiyle ihraç olan veya cezalandırılan takım, maddi/manevi herhangi bir hak iddia edemez.


 


17. SAĞLIK


a. ÇorumCup’a katılan tüm oyuncular sağlık konusunda kendileri sorumludurlar. Spor yapmalarına engel rahatsızlıkları bulunanlar organizasyona katılmamalıdırlar.


b. 50 yaşından büyüklerin sağlık raporu eşliğinde oynamalarında herhangi bir problem yoktur. İzin ve rapor getirilmediği takdirde ÇorumCup Organizasyon Komitesi'nin hiçbir sorumluluğu yoktur.


c. Organizasyon Komitesi; sağlıkla ilgili konularda, tedbir alınmaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.


 


18. GÜVENLİK


a. Organizasyona katılan tüm takımlar güvenlik konusunda kendileri sorumludurlar.


b. Katılımcıların kendi aralarında ya da tesislerle aralarında çıkabilecek ihtilaflarda organizasyon komitesi taraf değildir, sorumluluk kabul etmez.


c. Organizasyon komitesi; güvenlik ile ilgili konularda, tedbir alınmaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.

Üst